Český rozhlas po velkém a dlouhém rozhodování v březnu roku 2014 prodloužil své vysílání programu Radiožurnál na dlouhé vlně 270 kHz, ovšem s novým vysílačem, který má výrazně snížený výkon na pouhých 50 kW.

Nedávno mě kamarád poprosil, jestli bych se šel podívat k jeho babičce na zahrádku, že tam má špatný televizní signál, jestli by se s tím dalo něco dělat. Bylo to v zahrádkářské kolonii v Brně-Bystrci, tedy kousek od centra města a silných vysílačů, ovšem v ďolíčku, takže i digitální televizní signál bylo možné přijímat jen se speciální externí anténou, některé slabší multiplexy ovšem nešly naladit vůbec.

Všiml jsem si, že má rádio přepnuté na dlouhé vlny, kde poslouchá Radiožurnál. Vlastně logicky, signál na VKV byl velice špatný, takže co jiného má dělat, když si chce poslechnout rádio…

Uvědomil jsem si, jak je vlastně důležité, že Český rozhlas ten dlouhovlnný kmitočet nevypnul. Na jaře v roce 2014 jsem četl článek (zde), ve kterém se psalo, že Český rozhlas bude i nadále vysílat na dlouhé vlně. Přišlo mě to v dnešní době jako naprostá zbytečnost, ale čím víc nad tím přemýšlím, tak docházím k závěru, že dokud u nás bude tolik nepokrytých míst signálem na VKV, tak vysílání na dlouhé vlně zůstává jako nutnost, protože co mají dělat lidé, kteří díky špatnému terénu nechytnou vysílače Českého rozhlasu na VKV?

Historie vysílání na dlouhých vlnách v ČR a z vysílače Topolná

Evropský poválečný vývoj na dlouhých vlnách a jeho ovlivnění z SSSR

Možná je jenom škoda, že byl až tak radikálně omezen vysílací výkon – z 650 kW (před Sametovou revolucí dokonce 1500 kW) na pouhých 50 kW. Tím se totiž výrazně zmenšil dosah vysílače. Dříve bylo možné poslouchat Český rozhlas na dlouhé vlně po celé Evropě, za dobrých příjmových podmínek bylo možné chytnout Český rozhlas v Japonsku, Severní Americe a dokonce i na Madagaskaru.

A co vy, jaké máte zkušenosti s poslechem na dlouhých vlnách? Poslouchali jste Český rozhlas na dovolené třeba v Chorvatsku? Posloucháte dlouhou vlnu ještě dnes?

P1030824

Seznam vysílačů na dlouhých vlnách (i těch, které již nevysílají) najdete zde.

O dlouhovlnných vysílačích se můžete podrobně dozvědět více zde: LangweLliges Radio

P1030743

POZOR!!!!

DISKUSE NA TOTO TÉMA SE ROZBĚHLA VE VEDLEJŠÍM PŘÍSPĚVKU, PŘIPOJIT K DISKUSI

SE MUŽETE ZDE:

Vysílač Topolná – historie vysílání

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *