Dne 20. června 2016 vláda na svém zasedání schválila dokument Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání (zdroj). Začátek přechodu nastane již v druhé polovině roku 2016, ukončení digitalizace synchronním vypnutím všech stávajících sítí DVB-T je naplánováno nejpozději do začátku roku 2021.

Výhody:

Přechod z DVB-T na standard DVB-T2/HEVC (plné označení H.265/MPEG-4 HEVC), který umožní kvalitnější obraz při vyšší kompresi dat, takže bude možné do jednoho multiplexu naskládat větší počet TV programů ve větší kvalitě, než doposud. Budeme moci sledovat televizní stanice ve vysokém rozlišení obrazu – HDTV. Nahuštěním televizních programů v jednom vysílacím kanále se ušetří i vysílací kanály, takže bude možné udělat celkovou reorganizaci televizního pásma a lepšího obsazení jednotlivých multiplexů. Po dokončení digitalizace by mělo fungovat až šest celoplošných sítí, takže bude prostor i pro vznik regionálních a lokálních televizních programů. Nový vysílací standard umožní v budoucnosti dokonce i vysílání televizních programů v Ultra HD kvalitě. Ta představuje čtyřikráte větší rozlišení než Full HD.

Nevýhody:

Zúžení televizního pásma – TV pásmo bude nově zúženo pouze do 700 MHz, tj. do 49. kanálu, pásmo od 700 MHz bude v rámci celé Evropy předáno mobilním operátorům pro provoz vysokorychlostního internetu, což ale přinese i pár problémů. I když se počítá s úsporou kanálů díky nové normě H.265/MPEG-4 HEVC, musíme vzít v úvahu, že na některých kanálech vysílá zahraniční digitální televize, může se tedy stát, že již nebude možný příjem ze zahraniční. Díky zhuštění TV pásma se navíc předpokládá i návrat do pásma VHF III., tj. od 6. do 12. TV kanálu. V tomto pásmu navíc začíná vysílat i digitální rozhlas, jehož digitalizace již začala. Nevýhodou také je, že současné lokální televizní stanice malého výkonu budou muset ukončit současnou podobu svého vysílání, kdy vysílají na svém vysílacím kanále a budou muset přejít do nového regionálního multiplexu s vyšším výkonem, což bude pro lokální televize nákladnější záležitost. Díky nahuštění pásma pro ně již nebude volný žádný televizní kanál.

Co z toho plyne pro domácnosti?

To, že jste si před nedávnem koupili novou televizi, ještě neznamená, že nebudete muset kupovat novou televizi, nebo set-top box. Pokud nyní na Vaší televizi naladíte HD signál, neznamená to, že Vaše televize zvládne přijímat i připravovaný nový digitální signál. Jde totiž o to, že kromě komprese MPEG-4 musí podporovat i nový kodek H265/HEVC. Většina současných přijímačů tento nový kodek neumí, protože zvládne pouze starší normu H.264/MPEG-4 AVC. Podle odhadu odborníků má přijímač s novou normou H.265/MPEG-4 HEVC minimum českých domácností, pouze 2 – 5% (zdroj).

Navíc, pokud ve vašem místě začne vysílač znovu vysílat v pásmu VHF III., budete muset ještě investovat do nové televizní antény pro pásmo VHF III, tj. pro 6. až 12. kanál, nyní TV vysílá pouze od 21. kanálu výše. V pásmu VHF III. vysílá zkušebně digitální rozhlas a někdo může mít anténu pořízenou, ta ale nemusí stačit i na příjem digitální televize. Pokud například digitální rozhlas vysílá na 12. kanále a digitální televize bude vysílat na 6. kanále, bude s největší pravděpodobností nutné pořídit novou anténu také. Paradoxem je, že právě tyto antény pro VHF se ze střech hromadně odstraňovaly během první fáze digitalizace TV u nás. Nejhorší ale asi bude důsledek zhuštění TV pásma pro příjem zahraniční televize, může se totiž stát, že příjem zahraniční televize již nebude možný.

NÁŠ TIP: Pokud máte na střeše ještě starou anténu pro pásmo VHF a chcete ji odstranit, tak ji zatím nevyhazujete, může se stát, že ji ještě budete potřebovat.

Antena vhf

Spousta zemí ještě analogovou televizi provozuje. Nejedná se jen o země na východ od naší republiky, ale jsou to i země ve střední a jižní Americe. Pro zajímavost se můžete podívat na přehled zemí, které ještě analogovou televizi provozují a na jejich plánovaná data přechodu na digitální TV (přehled je zde). Vzhledem k tomu, že v Evropě se uvolnilo od televize pásmo VHF I. (kanál 1 – 3), kde digitální televize již nevysílá, může se nám podařit za výjimečných příjmových podmínek zachytit signál některé vzdálené analogové televizní stanice. O dálkovém příjmu TV a rádia FM se můžete dozvědět více na našich webových stránkách zde.

A co říkáte Vy a jaký je Váš názor na druhou fázi digitalizace televize? Budete naštvaní, když se bude muset znovu koupit anténa pro pásmo VHF? Sledujete zahraniční vysílání rakouské, nebo německé televize? Co byste dělali, kdybyste zahraniční televizi již nemohli přijímat? Podařilo se Vám někdy v minulosti zachytit vzdálený televizní signál?

Pokud máte problém s příjmem digitální televize, můžeme Vám poradit, nebo k Vám vyslat odborníka, který s námi spolupracuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *